Czy słyszeliście kiedyś o strefach clean room? Są to laboratoria o specyficznych i bardzo rygorystycznych wymaganiach. Zarówno budowa takiego pomieszczenia musi spełniać określone normy, jak i pracownicy tam przebywający muszą przestrzegać ściśle określonych zasad. Ogół wymagań jest zawarty w normie ISO 14644. Z pewnością praca w clean room’ie do łatwych nie należy z powodu rygoru, jednak daje mnóstwo satysfakcji oraz wrażenie wyjątkowości w porównaniu do innych laboratoriów.
CLEAN ROOM – DEFINICJA
Clean room’em nazywamy pomieszczenie, które zostało zaprojektowane i zbudowane w zgodzie z normą dla pomieszczeń czystych – PN-EN ISO 14644-1, jako laboratorium o standardzie ISO 8. Wykorzystuje się je nie tylko do badań naukowych. Stosuje się je również w produkcji materiałów, które muszą charakteryzować się wysoką czystością. Zastanawiasz się, jak duże może być to laboratorium? Możliwe, że będziesz zaskoczony, ale powierzchnia clean roomu potrafi sięgać nawet kilku tysięcy m2, a więc być dość dużą halą produkcyjną.
HISTORIA POWSTANIA CLEAN ROOM
Pisząc o historii powstania tego typu laboratoriów, należy zacząć opowieść od około XIX wieku. Wówczas brytyjski chirurg – Joseph Lister (1827 – 1912) odkrył, że stosowanie środka dezynfekcyjnego zapobiega infekcjom oraz zmniejsza ilość zakażeń po operacjach. To właśnie on był prekursorem antyseptyki oraz pomysłodawcą dekontaminacji powietrza sal operacyjnych z użyciem fenolu. W kolejnym, XX wieku, rozwinęło się na szeroką skalę stosowanie środków ochrony osobistej, czyli fartuchów, rękawic ochronnych i masek. Co ciekawe, materiały te zaczęto stosować nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ponieważ zauważono jak duży ma to wpływ na zmniejszenie zakażeń różnych wyrobów.
FILTRY HEPA
Pod koniec lat 30 XX wieku wynaleziono filtry HEPA, które to miały znaczący wpływ na powstanie clean room’ów. Filtry Hepa montowane są obecnie na suficie, dzięki czemu w połączeniu z nieustającą wymianą powietrza, gwarantuje się najwyższą czystość pracy.
WYPOSAŻENIE LABORATORIUM TYPU CLEAN ROOM
Jedną z charakterystycznych cech tych laboratoriów jest utrzymywanie odpowiednich warunków temperaturowych oraz stałej wilgotności. Stan ten sprawdza się dzięki wykonywanym stale pomiarom z użyciem higrometru. W clean roomie, w którym pracują nasi pracownicy, umieściliśmy najlepszy na rynku antybakteryjny i antywirusowy panel LED – Aseptica Nano, wykorzystujący technologię NANOCARE®. Specjalistyczne filtry oraz powierzchnia klosza zapewniają długoterminową ochronę przed bakteriami, grzybami oraz wirusami unoszącymi się w powietrzu. Dzięki zastosowaniu technologii Nanocare zapobiegamy rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych oraz oczyszczamy powietrze. A to sprawia, że mamy pewność uzyskania maksymalnie czystego, zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy naszych laborantów.
DZIAŁANIE ASEPTICA NANO
Technologia Aseptica Nano zahamowuje wzrost i dezaktywuje wszystkie bakterie, grzyby i wirusy, które dotkną powierzchni panelu bądź przejdą przez obecne tam filtry. Niewątpliwą zaletą wykorzystania tego systemu jest fakt, że jest to oprawa nietoksyczna, niechemiczna oraz niewymagająca konserwacji. Wielowarstwowe filtry, które znajdują się w oprawie należy jedynie wymieniać regularnie co 6 miesięcy.
Co w sytuacji, gdy panel LED nie świeci? Tutaj sprawa jest prosta – panel LED utrzymuje swoje właściwości niezależnie od świecenia, dlatego nie musimy martwić się o poziom czystości w sytuacji, gdy światło jest zgaszone.
Dodatkowo panel LED posiada właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze oraz absorbuje formaldehyd.
URZĄDZENIE DO PROMIENIOWEJ JONIZACJI KATALITYCZNEJ – RCI
W naszym clean room’ie możecie znaleźć urządzenie do promieniowej jonizacji katalitycznej, która dodatkowo zapewnia o maksymalnie ochronie. Sprawdza się m.in przy usuwaniu wirusów SARS-CoV-2, ale także szeregu innych niebezpiecznych wirusów, bakterii i grzybów. RCI (Radiant Catalytic Ionization) jest technologią wykorzystywaną przez NASA.
BUDOWA CLEAN ROOM
W projektowaniu niezwykle czystych pomieszczeń, nie zwraca się uwagi wyłącznie na wyposażenie. Tutaj ważne są również materiały, z jakich wykonuje się każdy jeden element: podłogi, ściany, komory. Muszą to być materiały niepylące, gładkie, a także odporne na środki chemiczne, którymi będą posługiwać się laboranci. W ścianach i sufitach znaleźć powinny się wentylatory z filtrami, a oprócz tego w pomieszczeniu powinny być zainstalowane śluzy materiałowe, osobowe oraz specjalne okna podawcze. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie biurowe – zapomnieć można o papierze czy standardowej klawiaturze komputerowej. Tak jak wspominaliśmy na początku – w clean roomach obowiązują rygorystyczne zasady po to, aby uzyskać najwyższy stopień bezpieczeństwa i czystości.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą usług, które wykonujemy. Nasze laboratoria, wyposażenie oraz specjaliści z pewnością stanowią o wyjątkowości naszej firmy na rynku farmaceutycznym, medycznym oraz kosmetycznym.